SKU: TNL12-44S
TNL12-44S Shallow 12 inch 300W RMS Dual 4 Ohm Subwoofer
The MTX Terminator Car SubwooferWorld Famous Sub
The TNL12-44S Terminator
The MTX TNL12-44S is a shallow mount 12" dual voice coil, 4 Ohm, 300 watt car subwoofer that is economically priced but not short on performance.
Ask an expert Find a location
Spider Plateau Venting
Cools voice coil to prevent overheating.
Inverted Apex Surround
Increased surface diameter for increased SPL and reduced distortion.
The Terminator Sub
Key Features
  • Shallow Design Allows for Use In Smaller Enclosures
  • Inverted Apex Surround Reduces Distortion for Improved Sound Quality
  • Exclusive Spider Plateau Venting Cooling System Cools at the Voice Coil
  • Rubber Surround for Greater Durability and Longevity of the Sub
Dimensions & Details
Features
SPECIFICATIONS
  • RMS Power (Watts): 400
  • Recommended Amp Power (RMS): 200 - 400
  • Frequency Response: 27Hz - 150Hz
  • Sensitivity: 84dB (1W/1m)
  • Mounting Depth: 3.38" (8.59cm)
  • Cut Out Diameter: 11.13" (28.27cm)